Příroda na Novém Zélandu

Asi nemusíme zdůrazňovat, že hlavním turistickým lákadlem Nového Zélandu je příroda. Díky tomu, že se vyvíjela několik milionů let naprosto odděleně, nabízí Nový Zéland mnoho druhů zvířat a rostlin, které jinde nenajdeme. Celkem 80% cévnatých rostlin, 70% suchozemských a sladkovodních ptáků, 100% netopýrů, obojživelníků a plazů, a 90% sladkovodních ryb z celkového místního počtu můžeme spatřit jen a pouze díky přírodě Nového Zélandu. Zajímavostí je, že zde vůbec nenarazíte na hady, pokud tedy máte panickou hrůzu z jedovatých plazů, nemáte se čeho bát.

Nový Zéland je dnes sice zalesněn už jen ze čtvrtiny, stále zde však můžeme navštívit jeden ze čtrnácti národních parků, které zakrývají přes 20% celkové rozlohy - více o nich najdete v sekci Tipy na výlet. Nejznámějším novozélandským zvířetem je jednoznačně Kivi. Kiviové jsou nelétaví ptáci velikosti slepice, mají dlouhý zobák a na Novém Zélandu jich žije několik druhů. Kvůli zavlečení savců, jako jsou kočky nebo potkani, jsou bohužel všechny druhy ohrožené a v poslední době je můžeme nalézt pouze v zologických zahradách.

Dalším z úžasných novozélandských tvorů je Tuatara, neboli Hatérie novozélandská. Je to plaz o velikosti okolo 60 cm a protože žije už jen na několika ostrůvcích v okolí Zélandu, je velmi přísně chráněn. Hatérie žily společně s dinosaury už před 200 miliony lety, proto je také označujeme za živoucí zkameněliny. Zajímavostí je, že mají tři oči a v případě nebezpečí mohou ztratit svůj ocas, který se dále hýbe a odláká tak pozornost. Hatérie dosáhnou dospělosti okolo 20 let a díky pomalému metabolismu a nízké tělesné teplotě se dožívají dokonce úctyhodné stovky let.

Nepřehlédněte: aktuální nabídka zájezdů na Nový Zéland


V krátkosti o Novém Zélandu

Krásná příroda
Příroda je turistickým lákadlem číslo jedna. Ohromí vás takřka ihned!

Křišťálové moře
Nový Zéland je sotrovní stát, což mluví za vše. Má krásné moře i pláže.

Exotická zvířata
Máte rádi zvířata? Pak se připravte, že uvidíte mnoho nových druhů.
Nový Zéland dovolená Last minute Nový Zéland